poniedziałek, 27 lipca 2015

Orla Perć

Włodzimierz Wysocki w piosence proponował sprawdzać przyjaciela w górach: https://www.youtube.com/watch?v=aaUaYfe8iwY

Są tacy, którzy chodzą, gdzie nie każdy potrafi. Na końcu tego artykułu jest film autorstwa Adama Zięby bardzo ciekawy film z przejścia Orlej Perci.

Z lewej strony kadr z tego filmu.

Niektórzy w ten sposób (jako wyzwanie ponad siły) mogą postrzegać projekty, szczególnie duże albo międzynarodowe.  Na pewno nie jest to łatwe, ale za to jakie widoki :) Nie trzeba zaczynać wędrówki od Orlej Perci. Dobrze mieć doświadczonego przewodnika, który wytłumaczy, wskaże drogę i zabezpieczy tyły, a po drodze trzymać się łańcuchów, które ktoś przygotował wcześniej...

Będzie nie tylko efektywniej, ale też przyjemniej.

Agnieszko, dziękuję za porcję emocji i widoki zapierające dech.
Andrzeju, dziękuję za wizje pomocowe.


 Dużym wyzwaniem może być przygotowanie projektu do konkursu na inkubację innowacji społecznych w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs na realizację projektów w ramach IV Osi priorytetowej PO WER "Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa".

Wnioski o dofinansowanie projektu grantowego będą przyjmowane od 1 do 10 września 2015 r. Ten konkurs to pilotaż, który ma wypracować najbardziej efektywną metodę wspierania innowacji społecznych w Polsce, tak aby w trakcie trwania obecnej perspektywy finansowej funduszy europejskich na lata 2014–2020, doprowadzić do trwałej poprawy jakości usług społecznych. 

Konkurs polega na wyborze beneficjentów projektów, których przyjęło się nazywać „operatorami grantów”. Ich rola nie będzie się jednak ograniczać tylko do przeprowadzenia standardowej procedury udzielania grantów. Zakres ich zadań jest znacznie szerszy i bardziej odpowiedzialny, dlatego w regulaminie konkursu nazywa się ich inkubatorami. Ten termin najcelniej oddaje interdyscyplinarny charakter ich głównego zadania - wspierania innowacji. Rola inkubatora obejmuje wyszukanie potencjalnych innowatorów społecznych w danym temacie, dotarcie do nich oraz zachęcenie do udziału w projekcie i udzielenie im wsparcia merytorycznego oraz organizacyjnego/technicznego.

Operatorzy grantów mogą uzyskać dofinansowanie na wsparcie procesu inkubacji nowych pomysłów (opisanego w proponowanym projekcie grantowym), które pozwolą na szybsze, tańsze i bardziej wydajne rozwiązywanie problemów będących przedmiotem interwencji EFS w czterech wybranych tematach:
  1. przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej;
  2. integracja zawodowa osób oddalonych od rynku pracy;
  3. kształcenie ustawiczne osób dorosłych;
  4. usługi opiekuńcze dla osób zależnych.

Dofinansowanie może sięgać nawet 97%. Instytucje kultury nie mogą składać wniosków (być operatorami grantów = inkubatorami), ale uprawnione do tego są między innymi samorządy terytorialne, organizacje społeczne, szkoły i partnerzy społeczni*. Projekty muszą zakładać wsparcie co najmniej 30 grantobiorców, którymi mogą być zarówno osoby fizyczne, grupy nieformalne, jak i podmioty publiczne (biblioteki?), mające pomysł na innowacyjne narzędzie, metodę lub rozwiązanie wspierające osiągnięcie celów projektu grantowego.

Szczegóły można znaleźć w regulaminie konkursu.
Pytania można kierować na adres e-mail: konkurs.mikro@mir.gov.pl

Odpowiedzi na pytania, które wpłynęły do IOK do 15 lipca 2015 r.
 
Prezentacja ze spotkań: Konkurs na inkubację innowacji społecznych organizowany przez MIiR w ramach IV Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w 2015 r.

* Zgodnie z definicją przyjętą w PO WER (s. 5 Regulaminu konkursu)
Partnerzy społeczni – organizacje pracodawców i organizacje związkowe reprezentatywne w rozumieniu ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego, samorządy zawodowe, izby gospodarcze, organizacje pozarządowe oraz jednostki naukowe w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o zasadach finansowania nauki, a także Rada Działalności Pożytku Publicznego;

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz