poniedziałek, 22 lutego 2016

Check lista programu "Europa dla obywaleli"

Lista sprawdzająca, czyli check lista – konkretne punkty i zagadnienia, które należy sprawdzić przed wysłaniem wniosku o dofinansowanie (eForm). Zarówno wtedy, kiedy wnioski piszemy często, jak i wtedy, gdy to nasz pierwszy projekt - nietrudno zapomnieć o czymś ważnym. Czasem z powodu rutyny, innym razem z braku doświadczenia, często ze względu na brak czasu. Lista odpowiednich pytań i lub wskazówek, które po kolei sprawdzamy i "odhaczamy" może nam pomóc zauważyć brakujące elementy i je uzupełnić. Takie listy przygotowują zazwyczaj osoby, które się zajmują weryfikacją wniosków, zatem wskazują w nich to, na co szczególnie zwracają uwagę eksperci. 

 
Na stronie programu "Europa dla obywateli" pojawiła się taka (dosyć ogólna) lista zatytułowana "Sprawdź przed wysłaniem wniosku!". A termin składania wniosków aplikacyjnych mija tam już 1 marca 2016 r.

Dodałabym jeszcze jeden element, na który zwracam uwagę przygotowując projekty, szczególnie od momentu, gdy sama je oceniałam. Warto sobie wyobrazić, że ekspert to też człowiek, taki jak my -  ma zazwyczaj dużą wiedzę w określonych dziedzinach, w innych już nie tak dokładną. Jest często zmęczony i zapracowany. Chce dobrze wykonać swoje zadanie (też stosuje check listy), ale nie ma zbyt wiele czasu. Ułatwmy mu pracę - opiszmy nasz projekt w sposób prosty, logiczny, jasno wskazując elementy z check listy. Niech je szybko znajduje. Zadowolony ekspert to nasz cel. A jeśli jeszcze uda nam się we wniosku umieścić jakiś ciekawy, innowacyjny element - jasno opisany prostymi słowami - to ekspert może zapamiętać nasz w niosek w kontekście swojego zadowolenia. Zdarzyło mi się nawet umieścić żart pod koniec wniosku. Przypuszczam, ze trochę przesadziłam i nie wiem, czy żart pomógł, ale projekt uzyskał dofinansowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz