wtorek, 2 lutego 2016

Ogólnopolski portal edukacyjny HISTORIA: POSZUKAJNarodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów prowadzi portal Historia: Poszukaj.Ma przybliżać historię Polski i wartopści kulturowe naszego dziedzictwa. Kierowany jest głównie do młodzieży, ale także do muzealników, nauczycieli oraz wszystkich miłośników historii. Takich mamy również w bibliotekach. W niektórych są nawet działy zajmujące się szeroko pojętym regionem, w tym jego historią.

Ma to być portal otwarty i przyjazny. Historia ma być prezentowana różnorodnie, przystępnie i przez różne podmioty, zainteresowane osoby. Są artykuły opisujące wydarzenia i postaci historyczne, pojawiają się odwołania do literatury, filmu, architektury, muzyki oraz obiektów muzealnych, które zostały umieszczone w zakładce „Wiedza”. Można dodać swój obiekt. Znalazłam tam Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny, co mnie od razu nastawiło sentymentalnie, ze względu na pamięć o częstym mozolnym rowerowym wspinaniu się do tego pomnika, kiedy byłam dzieckiem. Po kliknięciu przycisku "Dodaj swój obiekt" otwiera się formularz, w którym wprowadzacie swoje informacje. Znam niejedną bibliotekę, która działa w pięknych zabytkowych siedzibach. Może warto je pokazać?

Redakcja portalu liczy aktywność czytelników, szczególnie w zakładkach "Miejsca" oraz "Regiony" i  zachęca do samodzielnych poszukiwań historycznych oraz zgłaszania za pomocą formularza wydarzeń i miejsc, o których warto napisać na łamach portalu.

Projekt „Historia: poszukaj” zakłada również działania edukacyjne w muzeach, szkołach i bibliotekach, takie jak lekcje muzealne, gry miejskie, konkursy, quizy, festiwale nauki. Muzeom i ich kolekcjom mają być poświęcone zakładki "Obrazy” i „Obiekty", do których za pomocą formularza można zgłaszać muzealia związane z historią regionu lub całego kraju.

Generalnie mamy szukać historii w różnych miejscach i dziedzinach oraz swoich (istotnych dla nas) miejsc w historii.

Więcej o tym portalu przeczytacie na samym portalu: historiaposzukaj.pl
Portal ma swój Regulamin.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza