Abstrakcja w tytule?
W świecie nie tylko kultury, w którym common sense is not so common, instynkt przetrwania wymusza daleko idące kompromisy między poprawnością polityczną, dobrym wychowaniem i dobrym smakiem, gdzie partnerstwo jest w teorii na piedestale ale wciąż "Cysorz to ma klawe życie"... mamy wpływać edukacją kulturową na to, by młodzi ludzie budowali lepsze społeczeństwo.
W tym świecie jest ktoś, kto twierdzi, że "Sytuacja uczenia się nie musi być związana z asymetryczną relacją między nauczycielem a uczniem".
Informację podałam za Czytelnią Centrum Praktyk Edukacyjnych. Tam właśnie znajduje się wspomniany artykuł.

Tam również możecie znaleźć inne publikacje Centrum Praktyk Edukacyjnych (CPE) z Poznania, w tym: Poradnik metodyczny. Edukacja kulturowa. Tom 2, a w nim 12 scenariuszy działań edukacyjnych.
W każdym scenariuszu można znaleźć miejsca szczególnie podatne na twórcze przeobrażenia i modyfikacje, ale i inne, stanowiące pewnego rodzaju ostrzeżenia – punkty zapalne, potencjalnie narażone na porażkę bądź kłopotliwe. Scenariusze działań zachęcają do podejmowania współpracy, sugerują, jak można poszukiwać potencjalnych partnerów, jak rozmawiać z przyszłymi odbiorcami, wreszcie – jak wspólnie działać z uwzględnieniem odmiennych wartości, które do każdego przedsięwzięcia wnoszą różne podmioty.
Mowa tu o edukacji kulturowej (nie o kulturalnej), którą zespół Centrum Praktyk Edukacyjnych propaguje. Przyświeca jej nie tyle zdobywanie określonych umiejętności, ile świadome, krytyczne i angażujące dążenie do rozumienia rzeczywistości kulturowej oraz dostarczanie narzędzi do przekształcania tej rzeczywistości.
© Centrum Praktyk Edukacyjnych, Centrum Kultury Zamek, Poznań 2015 Źródło: Centrum Praktyk Edukacyjnych
Informację podałam za Platformą Kultury.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz