piątek, 5 lutego 2016

Sztuka i kultura w pracy ze społecznościami lokalnymi

Sieć lokalna. Wzmacnianie więzi społecznych w epoce mediów społecznościowych to publikacja, w której na 138 stronach rozpatrywana jest rola technologii, w tym w szczególności mediów społecznościowych w budowaniu przestrzeni i stosunków sąsiedzkich. Pomagają, czy szkodzą?

Publikację można przejrzeć online pod adresem: http://issuu.com/newartcenter/docs/sieclokalna/1?e=0/33058171
Przeczytać o niej można na Platformie Kultury.
Kilka cytatów:
  • I tak, jeszcze zanim oficjalnie otwarto galerię (Tate Modern w niepopularnej dzielnicy Londynu)  mieszkańców dzielnicy zabraliśmy na wycieczkę po jej niewykończonym jeszcze wnętrzu. Powoli, krok po kroku, angażowaliśmy ich w proces tworzenia instytucji i oswajaliśmy z tym miejscem. Cały ten proces trwał 5 lat, może nawet dłużej. (...) działania (...) powstały razem z mieszkańcami i jako efekt rozmowy - nie zostały im przez instytucję narzucone.
  • Wszystko, co kiedykolwiek istniało ma szansę znaleźć swoje odbicie w cyberprzestrzeni. również mniejsze i słabsze grupy, które znalazły dla siebie miejsce w sieci lub pojawiły się na nowo dzięki internetowi, a wraz z nimi dotyczące ich społeczno-obyczajowe treści (Cyberarcheologia).
  • Spacer miejski...
  • Spacer akustyczny...
  • Aplikacje mobilne...
  • Spacer na pograniczy rzeczywistości i wirtualności...
  • Ludzie są tutaj mocno związanie ze swoimi podwórkami, kwartałami, skwerami. To prowokuje ich do tworzenia np. fanpejdży pojedynczych ulic.
  • Artyści bazując na ankiecie przeprowadzonej z uczestnikami warsztatów oraz dyskusji  zaproponowali stworzenie platformy mikroblogowej, na której publikowanie jest możliwe po przesłaniu zdjęcia na wygenerowany adres mailowy. Przesłany plik publikowany jest na blogu automatycznie i anonimowo.
  • Na kilka godzin miejsce ożyło, wypełnione kocami, leżakami, krzesłami, a przede wszystkim ludźmi, którzy zdecydowali się na wspólne spędzenie czasu (Piknik na placu Wolności w Poznaniu).
  • (...) happening nawiązujący do cmentarnego wątku Wenecji, który miał polegać na symbolicznym pogrzebaniu trupa miasta.

Z lokalnymi społecznościami, w tym przede wszystkim ze środowiskiem zainteresowanym edukacją kulturalną będą współpracowali wojewódzcy operatorzy programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2016-2018. Znane są już wyniki naboru - wybrano szesnastu operatorów. Są to głównie ośrodki, instytuty, centra kultury, ale jest też jedno muzeum i jeden teatr. Sprawdźcie, kto będzie pełnił tę rolę w Waszym województwie, a później, jaką będzie miał dla Was ofertę współpracy, kiedy i jakie konkursy będzie ogłaszał. Zapewne będzie trochę trzeba poczekać na takie propozycje, ale warto o nich wiedzieć.
Informację podałam za serwisem Platforma Kultury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz