niedziela, 23 sierpnia 2015

Darmowy przejazd autobusem dla czytających pasażerów

Przez 4 dni mieszkańcy Kluż-Napoki w Rumunii, którzy w podróży czytali książkę, mogli jeździć komunikacją miejską bez biletu.


bilet4
Inicjatorem akcji był Victor Miron, młody rumuński pisarz. Napisał list do burmistrza Kluż-Napoka, drugiego co do wielkości miasta w Rumunii, i przedstawił mu swój pomysł. Odpowiedź wprawdzie przyszła po roku, ale była pozytywna.

Victor Miron często organizuje akcje promujące czytelnictwo. W ramach jednej z nich wszyscy, którzy zmienili na Facebooku zdjęcie profilowe na książkę, mogli się spodziewać zniżek - nie tylko w księgarniach, ale również u fryzjera czy u dentysty. Miron podkreśla, że w promocji czytelnictwa najważniejsze jest nagradzanie tych, którzy czytają, a nie krytykowanie nieczytających. 

Grzegorzu, dziękuję.
W Polsce czytelnictwo w środkach komunikacji miejskiej promuje  strona Czyta bo ma daleko do domu. Zdjęcia osób czytających w tramwajach opatrzone są tam krótkim opisem, zawierającym ich wrażenia z lektury.


Grywalizacja Planeta Zapomnianych Książek też ma nagradzać  czytających. Zobacz, pomóż ją lepiej przygotować.

Przykład grywalizacji możesz obejrzeć tutaj. Takie mogłyby być też schody do Muzoteki.

Dodam jeszcze kolejny artykuł o grywalizacji: Elementy grywalizacji w logistyce, autorzy: Maciej Laskowski, Dariusz Gutel, Piotr Muryjas

2 komentarze:

  1. U nas by się to bardzo przydało. Oporny na wiedzę naród :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A co powiesz o takiej akcji: http://projektykulturalne.blogspot.com/2015/11/hdr.html ?

      Usuń