poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Narzędzie do pracy ulicznej

To wielkie pudło na kółkach z tablicami, które teleskopowo można rozsuwać na długość kilku metrów, co umożliwia dość swobodne i sprawne przemieszczanie.


GPAS PRAGANa tablicach można mazać kredą jak po zwykłych szkolnych tablicach. Można ponadto przytwierdzać do nich ponad 250 wymiennych, kolorowych paneli edukacyjnych, na których znajdują się gry i zabawy z zakresu: higieny, podstawowej wiedzy szkolnej, praw dziecka, profilaktyki uzależnień, zdrowego żywienia etc. Najczęściej są to wiadomości deficytowe u dzieci ulicznych.

Zadania opracowane są w specjalny sposób, aby dzieci mogły (nawet nieświadomie - poprzez zabawę) zdobywać podstawowe informacje i ćwiczyć swoje umiejętności, oraz wzmacniać swoją samoocenę. Panele można wymieniać stosownie do wieku i potrzeb dzieci, które na ulicach i podwórkach odwiedza Szkoła. Projekt realizowany jest w sezonie ciepłym, tzn. od marca do października. Z zasady w każdym jednym dniu tygodnia Szkoła cyklicznie odwiedza wybrane podwórko. 

To jest narzędzie edukacyjne do pracy na ulicy.  Ruchoma szkoła powstała w Belgii w 2005 r. Takie szkoły działają już  w Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Poza Belgią GPAS Praga był pierwszą europejską organizacją, która pozyskała to narzędzie do swojej  pracy ulicznej. Obecnie, poza Pragą Szkoły Ruchome w Polsce używane są też w dzielnicy Bobrek w Bytomiu oraz Nowej Hucie w Krakowie.  

Strona projektu: Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ


Kiedy jest gorąco, z dziećmi można pójść także nad wodę.Takie widoki bywają niedaleko od podwórek. Ale lepiej, żeby małe dzieci same tam nie chodziły. Nad Jeziorem Długim w Olsztynie Miejska Biblioteka Publiczna z partnerami organizowała już nie raz Piknik z Kłobukiem.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza