wtorek, 25 sierpnia 2015

Kraszewski. Komputery dla bibliotek” (edycja 2015)

pisałam już o tym programie we wcześniejszym poście.


Nie wiem* jeszcze, co się stanie, gdy biblioteka stwierdzi, że nie udostępnia żadnego komputera czytelnikom, czyli w formule oceny wniosku będzie trzeba wynik podzielić przez zero. Ale dostałam z Instytutu Książki bardzo szybko odpowiedzi na kilka innych pytań.

* Dodane we wrześniu 2015 r. - Wiem co się stanie - wskaźnik zostanie wyznaczony jako bliski zeru (0,001). Taką odpowiedź dostałam z Instytutu Książki.

Między innymi dowiedziałam się, że 
 • termin realizacji projektu może się zaczynać w dniu ogłoszenia wyników konkursu (planowany na koniec października 2015 r.) i musi kończyć najpóźniej 27 grudnia 2015 r.
 • z dotacji nie można zakupić oprogramowania bibliotecznego (także MAK +) ani w ramach dotacji, ani ze środków własnych,
 • ze środków własnych można dokonać zakupu sprzętu o wartości poniżej 3500 zł, ze środków dotacji tylko pod warunkiem, że zostaną one przyjęte do ewidencji jako część zestawu komputerowego,
 • ani w  ramach dotacji, a ni w ramach środków własnych nie można finansować usług.

Instytut Książki udzielał odpowiedzi na pytania wyłącznie drogą mailową: kraszewski2015@instytutksiazki.pl
od 17 września 2015 r. także telefonicznie, tylko w poniedziałki i czwartki w godz. 9:00 - 16:00. Informacji telefonicznie udziela pani Małgorzata Szmigielska: tel: 573 383 563. Ten telefon naprawdę działa, połączyłam się dzisiaj, aby wyjaśnić informacje zawarte w pliku "Najczęściej popełniane błędy" - bardzo szybko i dowiedziałam się np., że:
 • jeżeli planujemy zakup zespołów (zestawów komputerowych) każdy różny zestaw wpisujemy 
 • - w osobnym wierszu preliminarza kosztów (część VI c wniosku) i wymieniamy w tym wierszu, co wchodzi w skład danego zestawu oraz podajemy ile sztuk takich zestawów zakupimy. 
 • - Te części i liczby muszą się zgadzać z liczbami wpisanymi w tabeli V (wskaźniki produktu poz. 1-8)
 • - oraz w części  V (wskaźniki rezultatu poz. 9). 
 • - Ja te same nazwy wpisałam jeszcze w syntetycznym opisie zadania jako elementy poszczególnych zestawów komputerowych (część IV a wniosku)  i zaznaczyłam, które z nich są urządzaniami wejścia, wyjścia, wejścia-wyjścia, żeby nie było wątpliwości skąd się  wzięły wskaźniki produktu. Usłyszałam, że to ostatnie jest nadmiarem, ale nie spowoduje odrzucenia wniosku. Dobrze, że chociaż na tym etapie nas nie odrzucą, bo wskaźnik (jako WBP dzielimy przez liczbę mieszkańców województwa) będzie tak niski, że cóż...
 • Wypis z rejestru instytucji kultury dołączamy w oryginale (oryginalny wypis z pieczątką i podpisem kogoś z urzędu wydającego wypis) ale dodatkowo na tym oryginale stawiamy pieczęcie i dodajemy podpisy osób, które podpiszą sam wniosek (wymienione w punkcie III k wniosku. To jest nowe, wcześniej tak nie było.


Taka informacja pojawiła się po zalogowaniu do MAK+:
Zapraszamy do udziału w nowej edycji programu dotacyjnego "Kraszewski. Komputery dla bibliotek", edycja 2015.
Celem programu jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z zasobów cyfrowych, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich online. 

Środki z dotacji można przeznaczyć na zakup zestawów komputerowych oraz ich dodatkowych elementów. W programie mogą wziąć udział beneficjenci poprzednich edycji programu. 

Z dotacji można kupić komputery stacjonarne, laptopy, serwery, monitory, drukarki, skanery, czytniki kodów kreskowych, słuchawki, urządzenia wielofunkcyjne typu skaner plus drukarka, oprogramowanie, routery, modemy, dodatkowe kości pamięci, UPS-y, zasilacze. 

Z dotacji nie można zakupić czytników książek, aparatów fotograficznych, kserokopiarek, faksów, telefonów.

Więcej informacji na stronie programu:
 

 http://www.instytutksiazki.pl/p,biblioteki,33626,0,komputery-dla-bibliotek-2015.html 

4 komentarze:

 1. A mnie odpisali, że najpóźniej projekt należy zakończyć 28 grudnia. Niby nic a jednak...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękuję za ten komentarz. Ja dostałam odpowiedź mailem o konieczności zakończenia projektu 27-go, czyli na dzień wcześniej, niż trzeba będzie zwracać ewentualne niewykorzystane środki. Cóż, mamy dwie interpretacje. Moglibyśmy porównywać ich autorów, ale po co? W tej sytuacji bezpieczniej jest wpisać datę wcześniejszą, czyli 27-go.

  To nie jest odosobniony przypadek, że przedstawiciele Instytucji Zarządzającej Programem udzielają niespójnych wyjaśnień. Ostatecznie odpowiedzialność za projekt i tak spoczywa na beneficjencie, czyli na tym, kto składa wniosek i później będzie go realizować.

  Żadna z tych dat nie wynika z regulaminu konkursu. Ale lepiej spełniać wymagania osób,które zapewne będą dokonywały oceny wniosku. Szczególnie, ze w tym przypadku różnica nie jest wielka.

  OdpowiedzUsuń
 4. N astronie Instytutu Książki jest dokument "Najczęściej popełniane błędy" w programie Kraszewski... a w nim informacja, że "data zakończenia nie może być późniejsza niż 28 grudnia (to termin zwrotu niewydanych środków). Link do tego dokumentu: http://instytutksiazki.pl/upload/Files/Kraszewski_najczciej_popeniane_bdy.pdf

  OdpowiedzUsuń