sobota, 1 sierpnia 2015

Soul & theater

Lubię teatr. Pamiętam pierwsze zauroczenie na zimowisku w Warszawie (pierwsza wizyta w teatrze, sztuka o Galileuszu, wybuch w rotundzie...). W podstawówce napisałam w wypracowaniu, że jako aktorka mogłabym ludziom przekazywać różne punkty widzenia, pomóc im zrozumieć światy innych ludzi. Wtedy moich rodziców posądzono o pisanie moich prac domowych.

Nie jestem aktorką, ale lubię dramę i na szkoleniach czasami posługuję się tą formą. Inni robią to dużo ciekawiej:
  • Trening Teatru Forum
Aleksandra Chodasz z Fundacji Rozwoju "Dobre Życie" zaprasza na wyjazdowy trening Teatru Forum, który odbędzie się w dniach 14-16 sierpnia 2015 w Domaniewicach koło Wolbromia (40 km od Krakowa). 2 noclegi i 3 obiady kosztują 125 zł. Można wziąć udział w samym niedzielnym spektaklu, by zobaczyć potencjał tego znanego na całym świecie narzędzia pracy z grupami i społecznościami.

Informację podałam za:  
Więcej informacji o Teatrze Forum: http://www.remedium-psychologia.pl/2015_04_Teatr_forum.pdf
Zdjęcie u góry pochodzi z tego artykułu.
Więcej informacji o Treningu Teatru Forum:  
https://drive.google.com/file/d/0Bzxln0w_Q2XXMmR6Z0Z5dzA5OWs/view

  • Konkurs na projekt teatralny "Placówka"
Preferowane są eksperymentalne propozycje artystyczne, opierające się na poszukiwaniach formalnych i podejmujące ważkie problemy. „Placówka” otwiera się na rozmaite odmiany współczesnej sztuki scenicznej, łączące teatr z tańcem, sztukami wizualnymi, mediami, aktywizmem społecznym itp.  Aplikować mogą wszyscy: stowarzyszenia i organizacje artystyczne, nieformalne grupy twórcze, kolektywy artystyczne. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września 2015 r. pod adresem sekretariat@instytut-teatralny.pl


Do etapu drugiego zakwalifikowane zostaną minimum trzy propozycje. Decyzja, które z nich zostaną zrealizowane, zapadnie do końca listopada na podstawie rozmów Komisji z twórcami.

Wyłonionym w ramach Konkursu projektom Instytut Teatralny zapewnia obsługę finansowo-organizacyjną w ramach rocznego budżetu „Placówki”, który wynosi 100 tys. zł. brutto. Instytut zastrzega sobie prawo do podziału tej kwoty w sposób umożliwiający realizację wybranego projektu lub projektów.Informacje podałam za:
http://www.platformakultury.pl/artykuly/136749.html?utm_source=newsletter&utm_medium=e-mail&utm_campaign=mailing150729 
Szczegółowe informacje na temat warunków aplikowania znaleźć można w regulaminie - http://bit.ly/1SmMLla
Więcej informacji: http://www.instytut-teatralny.pl/projekty/program-placowka/

  • Projekt Wizje lokalne - uruchamianie narzędzi sztuki i kultury w pracy ze społecznościami
to zaproszenie dla młodych artystów, kuratorów, animatorów oraz edukatorów kultury, którzy planują realizować projekty społeczne i chcieliby rozwinąć swoje kompetencje w teorii i praktyce pod okiem specjalistów. Uczestnicy cyklu warsztatów poznają różne narzędzia pracy ze społecznościami lokalnymi, a następnie będą mogli pracować nad własnymi projektami pod okiem doświadczonych twórców i animatorów kultury.
Projekt Wizje lokalne - uruchamianie narzędzi sztuki i kultury w pracy ze społecznościami
Pierwsze warsztaty odbędą się w Warszawie na początku września 2015 r. i będą się odbywać regularnie do końca grudnia (popołudniami lub w weekendy). Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Zapisywać się można na formularzu dostępnym na stronie projektu (na dole po prawej) do 15 sierpnia 2015 r.
 


Na koniec cytat z wiersza Stanisława Wyspiańskiego

I ciągle widzę ich twarze,
ustawnie w oczy ich patrzę —
ich nie ma — myślę i marzę,
widzę ich w duszy teatrze.

Teatr mój widzę ogromny,
wielkie powietrzne przestrzenie,
ludzie je pełnią i cienie,
ja jestem grze ich przytomny.

(...)

O wierszu można poczytać między innymi w Biurze Tłumaczeń Sztuki.  

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza